AdSense Reklamları Siteyi Yavaşlatır Mı?

AdSense Reklamları Siteyi Yavaşlatır Mı?

Sitelerimizde AdSense içerik reklamları, bağlantı birimi reklamları, eşleşen içerik reklamları ve sayfa düzeyinde reklamlar gösteriyoruz. Google AdSense, sitelerimizde parasal açıdan iyi destek sağlar. Ancak burada bitmiyor, AdSense reklamlarını görüntülemenin bir acı tarafı da var. Sitenizin sayfa yükleme hızını büyük ölçüde azaltır ve kullanıcılar için hoş olmayan bir deneyim yaratır. Bu, her tür reklam ağı için geçerli olsa da Google AdSense, sayfa hızının düşmesinin en büyük faktörüdür.

AdSense vs Sayfa Hızı(!)

Wikipedia’ya göre Google, 2014 yılında gelirinin %22’sini AdSense‘ten elde etti ve bu durum diğer yıllarda da aynı.

“2014 yılının ilk çeyreğinde Google, Google AdSense aracılığıyla 3.4 milyar ABD Doları (yıllık 13.6 milyar ABD Doları) veya diğer bir deyişle toplam gelirin %22’sini elde etti.”

14 milyondan fazla site AdSense kullanıyor ve yayıncıların reklamları görüntülemek için web sayfalarına bir parça eşzamansız komut dosyası kodu yerleştirmeleri gerekiyor. AdSense tarafından desteklenen reklam türleri aşağıdadır:

 • Sayfa sınırı olmayan resim ve metin reklamlar
 • Yatay ve dikey bağlantı reklam birimleri
 • İki arama kutusu
 • Mobil cihazlar için sayfa düzeyi reklamlar
 • İçerik önerisi için eşleşen içerik reklamları

İdeal olarak; uygun bir yayıncı, bu reklamların tümünü tek bir sayfaya yerleştirebilir. Son zamanlarda Google, bir sayfaya üç içerik reklamı yerleştirme sınırını da kaldırdı ve yayıncıların, sayfadaki içerik uzunluğuyla orantılı reklamlar yerleştirmesine izin verdi.

Kulağa iyi geliyor? İyi değil!!! Hız, web sayfalarının Google arama sonuçlarındaki sıralamasına karar vermek için algoritmik faktörlerden biridir . Bu nedenle; tüm bu reklamları bir sayfaya yerleştirmek, sayfa yükleme hızını kesecek ve arama motoru sıralamanızı düşürecektir.

Google bir yandan hız ve HTTPS için baskı yapıyor, diğer yandan AdSense reklamları sayfaları yavaşlatıyor. Satılan üründen %20’den fazla gelir elde eden bir şirketin, kullanıcıları şaşırtan çelişkili bir vizyona sahip olması ironiktir. AdSense yayıncısıysanız ve hızlı yüklenen sayfalar arıyorsanız, bağlı kuruluş pazarlaması gibi alternatifleri aramanın tam zamanı.

AdSense vs Google PageSpeed ​​Insights Aracı

Google, PageSpeed ​​Insights adlı bir sayfa hızı test aracına sahiptir. Ne yazık ki AdSense ile ilgili sorunların çoğunu açıkça göstermeyecek şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle; AdSense sayfalarınızı Google PageSpeed ​​Insight araçlarında değil, tüm sorunları anlamak için pingdom veya GTmetrix üzerinde test edin.

AdSense Sayfa Hızı Sorunları

Google, reklam resimlerini “ https://tpc.googlesyndication.com/ ” sunucusu üzerinden yükler. Bu bağlantıyı sayfa hızı testinde her gördüğünüzde, bunun nedeni AdSense reklamları olacaktır. Aşağıda AdSense reklamlarıyla ilgili sayfa hızı sorunlarından bazıları verilmiştir:

 • Reklam kodları doğası gereği uyumsuzdur, yani sayfa içeriğine paralel olarak yüklenir ve içeriğin yüklenmesini durdurmaz. Ancak AdSense reklamlarınızın kazancı, onları ekranın üst kısmına yerleştirmenize bağlıdır. Bu “Ekranın üst kısmındaki içerikte oluşturmayı engelleyen JavaScript ve CSS’yi ortadan kaldır” şeklinde çalışan tarayıcılar sayfanın oluşturulmasının engellenmesine yol açacaktır.
 • Reklamların harici sunuculardan yüklenmesi gerektiğinden bu, içeriği zorlayacak ve kümülatif düzen kayması (CLS) gecikmesi yaratacaktır. CLS, kullanıcı deneyimine dayalı olarak sayfa hızı puanını ölçmek için önemli web verilerinden biridir. Dolayısıyla bu mobil ve masaüstündeki puanı doğrudan etkileyecektir.
 • Reklamlardaki resimler önbelleğe alınamadığından, resimler optimize edilecek ve tarayıcının önbelleğe alma sorunlarıyla karşılaşacaksınız. Bu, her makale için resim gösterecek olan ‘eşleşen içerik reklamları’ için gerçek bir sorun olacaktır.
 • Açıkçası Pingdom ve GTmetrix’te; yönlendirmeden kaçınma, küçültmeyi etkinleştirme, sıkıştırmayı etkinleştirme, JavaScript’i ayrıştırmayı erteleme gibi her türlü sorunla karşılaşacaksınız.

Bir Sayfada AdSense Reklamları Varken Hız Nasıl Artırılır?

Mükemmel bir çözüm olmasa da sayfalarda AdSense kodu varken sayfa yükleme hızını artırmak için aşağıdakileri deneyebilirsiniz. Bu önerilerin, hızı artırmanın bir karşılığı olarak gelirinizi etkileyeceğini unutmayın. Bu nedenle, sizin için işe yarayan seçenekleri seçmek için iyice test edin.

 1. Reklam Dengesi özelliğini kullanın
 2. Eşleşen içerik reklamlarını kaldırın
 3. Sayfa düzeyinde reklamları devre dışı bırakın (otomatik reklamlar)
 4. Görüntülü reklamlarda zengin medya içeriğini devre dışı bırakın
 5. Daha fazla komut dosyasının çalıştığı sayfalara daha az sayıda reklam yerleştirin
 6. Google Analytics ile hızı izleyin
 7. WordPress’te WP Rocket eklentisini kullanarak reklam komut dosyasını erteleyin

 

Gerekli hallerde lütfen uzman desteği alın.

Uzman desteği almak için İletişim sayfamızda form doldurmanız yeterli

Yorum Gönder

İsim

Mail Adresi

Website