Kurumsal Kimlik Çalışması

VagonSoft Eğitim Blogu

Kurumsal Kimlik Çalışması

Kurumsal Kimlik Çalışması Bir işletmenin güvenilir bir markaya dönüşmesinde kurumsal kimlik çalışmaları büyük yer tutar. Markanın imajını temsil eden kurumsal kimlik ürünleri, pek çok elementten oluşur. Bunların başında hiç şüphesiz markanın yüzü kabul edebileceğimiz logo tasarımı gelir. Ancak elbette kurumsal kimlik bununla sınırlı değildir. Logoyu daha çok kurumsal kimliğinizi yansıtmak istediğiniz her noktada kendisine yer bulan bir taşıyıcı gibi düşünebilirsiniz.

Bir işletmenin pazarlama çalışmalarını genel olarak ikiye ayırmak mümkündür. Bunlar B2B ve B2C pazarlama modelleridir. Business to Consumer anlamına gelen B2C, bir işletmenin tüketicilerine yönelik pazarlama modelini ifade eder. Kurumsal kimlik çalışmalarının B2C pazarlama modelindeki etkisi son derece büyüktür. Marka güvenilirliğini inşa eden kurumsal kimlik çalışmaları hedef kitlenize ulaşmanız açısından efektif bir araçtır. Ayrıca kurumsal kimlik kapsamındaki malzemelerin marka bilinirliğine sağladığı katkıyı da göz ardı etmemek gerekir.

Ancak kurumsal kimlik çalışmalarının etkisinin bir diğer yönü de B2B pazarlama ilişkileridir. Business to Business ifadesinin kısaltması olan B2B, işletmeler arası pazarlama ilişkilerini ifade eder. Bu noktada bir markanın kurumsal bir görünüm kazanmasının büyük katkıları olduğu inkar edilemez. İtibarı yüksek bir firmanın gerek ihtiyaç duyduğu materyallere gerekse de farklı uzmanlıklara ulaşması çok daha kolaydır. Bu da işletmenin iş hacmini büyütmesi açısından son derece önemlidir.

Kurumsal Kimlik Çalışmaları Neleri İçerir?

Bir markanın kimliğini yansıtan her türlü çalışmanın kurumsal kimlik çatısı altında değerlendirilmesi mümkündür. Ancak iş dünyasına baktığımızda gelenekselleşmiş bazı uygulamaları kolaylıkla ayırt edebiliriz. Bu doğrultuda kurumsal kimlik çalışmalarının içerdiği öne çıkan unsurları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi kurumsal kimlik çalışmalarının en başında logo tasarımı gelmektedir. Logo, kurumsal kimliği meydana getiren tüm diğer elementlerde de yer bulan bir unsurdur. Bu nedenle markanın yüzü olarak değerlendirmek yanlış olmaz.
  • Benzer bir biçimde logo ve diğer görsel tasarımlarda kullanılan renklerin de kurumsal kimliğin bir parçası olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Bu nedenle renk paleti seçimi işletme hizmet ve amaçlarıyla uygun olmalıdır.
  • Kurumsal bir işletmenin olmazsa olmazlarından biri de elbette kartvizittir. Logonun ve iletişim bilgilerinin yer aldığı kartvizitler bu açıdan özel bir yere sahiptir.
  • Sunum elementleri ve kırtasiye ürünleri kurumsal kimliğin gelenek parçalarından biridir. Bu doğrultuda kalemlerden defterlere, zarflardan klasörlere kadar pek çok farklı üründen bahsetmek mümkündür.
  • Son olarak memorandum ya da resmi belgeleri de kurumsal kimlik çalışmaları arasına eklemek gerekir. Her ne kadar pek çok kurumsal kimlik elementi olsa da ana unsurları bu şekilde sıralamak mümkündür.

Kurumsal Kimlik Çalışmaları Neden Önemli?

Kimi işletmeciler, kurumsal kimlik çalışmalarının gereksiz bir maliyet kalemi olduğunu düşünmektedir. Ancak aksine bu tür çalışmalarının işletmenizi bir markaya dönüştürme sürecinde önemli olduğunu vurgulamak gerekir. Bu doğrultuda kurumsal kimlik çalışmalarının bir işletmeye kattığı temel özellikleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Öncelikle kurumsal kimliğin marka değerlerini somutlaştıran görsel bir çalışma olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Bu açıdan kurumsal kimlik, müşterileriniz ve diğer firmaların sizi nasıl konumlandırması gerektiğine dair iyi bir fikir sağlar.
  • Özellikle kreatif çalışmalar söz konusu olduğunda kurumsal kimlik rakip işletmelerden ayırt edilmenize yardımcı olur. Bu açıdan hizmet sunduğunuz sektörde öne çıkmak için kurumsal kimlik çalışmalarından yararlanabilirsiniz.
  • Kurumsal kimlik çalışmaları, müşterilerinizin markanızla bağ kurmasını sağlar. Bu da marka sadakati elde etmek için en ideal yollardan biridir.

VagonSoft olarak kurumsal kimlik çalışmalarınızda yaratıcı çözümlerle sizlere destek olmaktayız. Detaylara önem veren tasarım anlayışımız ve günceli sürekli takip eden vizyonumuz sayesinde markalaşma sürecinizde bizimle iş birliği yaparak efektif sonuçlar alabilirsiniz. Sayfamız üzerinden bizimle iletişime geçerek hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Yorum Gönder

Name

E-mail Address

Website