SEM Nedir? ve Dijital Pazarlama Bütçe Stratejisi

SEM Nedir? ve Dijital Pazarlama Bütçe Stratejisi

SEM Nedir? Search Engine Marketing Nasıl Yapılır?

SEMSearch Engine Marketing’in kısaltmasıdır. Bununla birlikte bu kavramın Türkçe karşılığı ise arama motoru pazarlamasıdır. Bu kavramın temel amacı, web sayfalarının arama motoru sonuçlarında pazarlanabilmesidir. Ayrıca SEM, SEO çalışmalarının yanı sıra reklamlar aracılığıyla web sitelerin arama motorlarının sonuçlarında görünmesini sağlar.

SEM’i SEO’dan ayıran en önemli özellik bunun bir reklam çalışması olmasıdır. Search Engine Marketing, reklam çalışmalarının doğru bir şekilde yürütülmesi ve bu sayede web sayfasına daha fazla kullanıcı çekilmesine olanak sağlar.

Günümüzde internet reklam pazarlamalarının yapılabileceği çok sayıda araç vardır. Bu araçların başında ise Google Ads gelir. Google ADS, SEM çalışmalarının yapılacağı en popüler araçtır.

SEM (Search Engine Marketing) Nasıl Yapılır?

SEM (Arama motoru pazarlaması) yapmak isteyen kişilerin öncelik olarak bir pazarlama aracı kullanması gerekir. Bunun için tercih edilecek ilk araçlar arasında Google ADS yer alır. Google ADS sistemine kayıt olan kullanıcılar, web sayfalarının reklamlarını kolaylıkla yapabilir. Google ADS üzerinden reklam oluşturmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

 • Google hesabı oluşturun
 • Ardından Google ADS giriş yapın
 • Anahtar kelimelerinizi belirleyin
 • Kampanya ayarlarını yapılandırın (günlük harcanacak miktar ve benzer konular)
 • Reklam metni ve uzantılarını ayarlayın

Yukarıdaki adımları takip ederek Google reklamları oluşturabilmek mümkündür. Ancak sadece reklam oluşturmak, web sitenizin en üst sırada çıkmasını sağlamayabilir. Bu nedenle SEM ayarlarının yapılması gerekir.

SEM Çalışması Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

SEM, reklam çalışmasının başarıya ulaşması için dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunur. Bu aşamada ilk olarak kullanıcıların kendilerine birkaç soru sorması gerekebilir. Bunlar genel olarak şu şekildedir;

SEM Çalışmalarında Neye Odaklanmalıyız?

SEM çalışmalarının amacı tıpkı SEO çalışmalarında olduğu gibi belirli bir anahtar kelimede en üst sırada çıkabilmek. Bu noktada öncelik olarak anahtar kelimeler belirlememiz ve buna göre çalışmalar yapmamız gerekiyor. Ayrıca bir anahtar kelime için reklam çalışması yapan çok sayıda web sayfası yer alabilir. Bu nedenle rakip analizinin doğru bir şekilde yapılması gerekiyor.

SEM reklamlarını nereye veriyoruz?

SEM çalışmalarında amaç Google, Bing, Yahoo ve diğer arama motorlarında üst sıralara çıkabilmek ve ziyaretçi çekebilmek. Bu nedenle yine bu çalışmalarda da hedefimiz Google ve diğer arama motorları oluyor.

Neden SEM yapıyoruz?

SEM çalışmaları yapmanın birçok sebebi olabilir. Reklam veren sayfalar arasında en üst sıraya çıkmak, marka bilinirliğini arttırmak, daha fazla ziyaretçi çekmek ve daha fazla kazanç elde etmek gibi çok sayıda amaç doğrultusunda SEM çalışmaları yapılabilir.

SEM hedef kitlemiz içerisinde kimler yer alıyor?

Her türlü reklam ve pazarlama aşamasında öncelik olarak hedef kitlemizi belirlememiz gerekiyor. Bu reklamların doğru planlanabilmesi ve amaçlarına ulaşabilmesi adına önem taşıyor. Bu noktada tercih edebileceğimiz çok sayıda hedef kitle bulunuyor. Bölge, yaş, cinsiyet ve benzer kriterleri özelleştirerek hedef kitleye daha az harcamayla ulaşabiliyoruz.

Pazarlama Bütçesi Stratejisi

Öncelikle önemli bir adım atmaya ve dijital pazarlama sektörüne yatırım yapma düşüncesinde olabilirsiniz . Bilgisayar ekranında, stratejik araştırmaya yönelik başlangıç ekranında bazı fiyatlara rastlayabilirsiniz ve bu durumlarda duraksamanıza yol açabilmektedir. Kendinize öncelikle, “Bu durum karşısında ne yapabilirim diyebilirsiniz”.

Bir pazarlama bütçesi planı oluşturmadan, ilerlemenin kesin bir yolu gözükmemektedir.

Finansal dengesizlik, sizi yarı yolda bırakabilir

Bir pazarlama tekniği üretmeye çalışıyorsunuz, fakat finansal dengesizlik sizin yarı yolda kalmanıza olanak sağlar.

Bir pazarlama bütçesi belirlediğinizde, her bir geliştirdiğiniz teknik için ne kadar harcama yaptığınızı, bütçeyi aşıp aşmadığınızı ve daha fazlası için harcama yapıp yapamayacağınızı kontrol edebilirsiniz. Bir pazarlama bütçesi kurmaya çalışırsanız, büyük olasılıkla kendinizi büyük bir harcamanın eşiğinde görebilirsiniz ve bu da işinizin başarısız olmasına yol açabilir.

Fon kaynaklarını doğru kesimlere aktarmanıza yardımcı olur

Herhangi pazarlama bütçe düzeni, pazarlamaya yönelik fon kaynaklarınızı doğru kesime aktarmanıza eşlik edecektir.

Sizler ne kadar harcayabileceğinize karar verdiğinizde, ilgi duyduğunuz her pazarlama çizelgesine ne kadar ekleyebileceğinizi de bilebilirsiniz. Bütçenize göre hangi tekniklerin işe yaradığını veya bir dijital pazarlama şirkete yönelik paketleri, bütçenize uygun olup olmadığı durumların belirlenmesini sağlamaktadır.

Uzun vadeli yatırım planı yapmanıza yardımcı olur

2021 pazarlık bütçenizi önceden ayarlamak size daha fazla olasılık sağlar ve pazarlamanız açısından daha uzun vadeli bir düzen oluşturmanıza imkan tanır. Bu durum uzun vadeli bakış açısına istinaden, yılları belirleyen durumlarda ek pazarlama harcaması ile  mücadele etmek gibi zorundalıklarda kalmanızı ve finansman değişiklikleri sebebiyle kampanyaları durdurmanıza yön verir. Bütçenize biraz esneklik sağlasanız bile, uzun vadeli bir finansman planında, daha tutarlı ve benimsenmiş bir pazarlama stratejisi kurmanıza imkan tanır.

Bu bilgileri öğrendikten sonra, pazarlama bütçelerinin neden gerekli olduğunu anlamışsınızdır, bir pazarlama bütçesine bakarak nasıl hazırlanılması gerekildiği ve şimdi de stratejik durumları sizlerle paylaşalım.

Pazarlama bütçenizi oluşturma açısından ve oluşturmak isteyeceğiniz noktalara birlikte göz atalım.

1. Satışınız üzerinde Sürdürülebilirlik oluşturun

Pazarlama bütçesini ortaya döktüğünüzde, satış konseptini oluşturmak isteyebilirsiniz . Satış konseptiniz, pazarlama bütçenizin kritik bir durum niteliğindedir, çünkü paranızı hangi alana harcayacağınızı belirlemektedir.

Satış konseptiniz, kitlenize yönelik ödeme yapan bir müşterinin geçtiği süreç türüdür. Belirli bir satış konseptinin birtakım aşamaları olacaktır:

 • Farkına varmak: Genellikle, hedef müşteri bir sorunların olduğunun durumunu benimser ve çözüm odaklı ilerler.
 • Fikir düşüncesi: Herhangi bir durumda, üzerinde düşünme gibi sonuçlarda hedef müşteri kendilerine sunulan sonuçlar üzerinden bakmaya başlar.
 • Karar: Bir şriket lideri karar aşamasını seçtiğinde, odaklanan ihtiyaçları yönünden en iyi çözümü veya ürünü teşkil eden şirketlere yönelmeye başlar.
 • Eylem: Bir müşteri adayı öncelikle eylem kısmını benimsediğinde, işletmenizi yönelir ve müşteri halini alır.

 

İşletmenizin satış konseptini anlamak , daha fazla insanın konsepte dayalı düşüşü önlemenize yardımcı olacak bir biçimde,  dijital pazarlama stratejisine hangi alanda ihtiyaç duyabileceğinize ve bu durumu görmenize yardımcı olacaktır.

Örnek vermek gerekir ise, işletmenizin dönüşüm konsepti hususunda düşünme aşamasında tonlarca insanın olduğunu, fakat çok az bir kısmının karar aşamasında olduğunun farkında ettiğinizi belirtelim. Bazı düşüş varyasyonları doğal gözükse de bu  düşüşün beklenilenden daha önemli olduğunun da farkında olmalısınız.

Önemli bir noktaya değinirsek, değerlendirme durumlarından karar aşamasına kadar süren süreçte, müşteri adaylarını elde etmenize yönelik ve bu durumlara yardımcı olacak stratejiler açısından daha fazla bütçe ayırmanız gerektiğini bilmeniz gerekebilir. Video pazarlama stratejileri , tıklama başına ödeme stratejileri ve sosyal medya reklamlarını kapsayan stratejiler, potansiyel müşterilerin şirketinize dönüşüm sağlayacak durumları baz alarak aşağı itmenize olanak sağlayabilmektedir.

Bu sebeplerden dolayı, pazarlama yönünden ne kadar bütçe ayırmanıza dair ve bu durumları anlamanıza yardımcı olunması açısından  satış döngünüzü  çok iyi anlamanız gerekmektedir. Satış tekrarı ve düzeni bilmek, yatırım yapmanız açısından gereken planlamayı tahmin etmenize  ve bu alan da pazarlama planınız açısından, akıllıca bütçe ayırmanıza kolaylık sağlayacaktır.

2. Dış maliyetleri hesaplama

Herhangi bir alanda pazarlama bütçesinin nasıl hazırlanabileceğine dair bilgiler istiyorsanız, yola dış gider maliyetlerinizi belirleterek başlamanızda fayda vardır. Her düzenin şirketiniz kapsamında ne kadara mal olduğunu bilmeniz gerekmektedir, bu durumlar bazında pazarlama için ne kadar ayırabileceğinizi de hesaplayabilirsiniz.

Bu konumda öncelik olarak dikkate almanız gereken dış maliyetler nelerdir?

 • Bütçesel maliyetler (ürün oluşumu, nakliye durumları)
 • Personel çalıştırma durum ve maliyetleri
 • İşletmeyi yürütme konsept ve maliyetleri (elektrik, su giderleri)
 • Ve niceleri

Pazarlama bütçesi ve bunun gibi  planları oluştururken bu maliyetleri göz önüne getirmelisiniz.

Hangi hizmetler üzerinden yatırım yapabileceğinizi belirlemekle kalmaz, aynı zaman içerisinde yatırım üzerinden gelirler sağlanması veya bir temel belirlemenize de yardımcı olunmaktadır .

Örnek vermek gerekir ise, ürününüzü veya markanızı üretmenin yanı sıra işletmenize getirisi 20 tl’ye mal olduğunu varsayalım. Ürününüzü 50 tl’den satıyorsunuz. Bu sebep ile birlikte, işletmeniz yönünden pazarlama yöntemlerini benimserken, ne kadar harcamak istediğinize dair bir düşünceniz olur, böylelikle yine de ürününüzden kar marjı elde edebilirsiniz.

Bu bilgiler ışığında sizler de önemli araştırmalar yaparak, bu araştırmalar sonucunda da stratejinizi belirleyerek yola koyulabilirsiniz.

 

 

 

Yorum Gönder

İsim

Mail Adresi

Website