Site Sağlığı Nedir? Sitelerde Hata Ayıklama Nasıl Yapılır?

VagonSoft Eğitim Blogu

Site Sağlığı Nedir? Sitelerde Hata Ayıklama Nasıl Yapılır?

Site Sağlığı Nedir ? İnternetin getirdiği faydalar, teknolojik gelişmelere paralel olarak özellikle iş hayatında son derece kritik bir noktaya geldi. Küçük, orta ya da büyük ölçekli işletmelerde ayrım yapılmaksızın artık birçok firma kendini ister istemez internet üzerinden pazarlama yaparken bulabiliyor. Çağımızın gereği olarak web sitelerine yönelen kişi ya da firmaların maalesef site sağlığı konusunda büyük eksiklikleri var. Peki, site sağlığı nedir, var olan hatalar nasıl ayıklanır?

Site Sağlığı Nedir, Ne İşe Yarar?

Site sağlığı olarak karşımıza çıkan tanımlama; aslında var olan bir web sitesinin ne kadar başarılı olduğu, hedeflenen amaca ne kadar ulaştığını gösteren durumdur. Küçük bir örnekleme yapılacak olursa; elinizdeki cep telefonu size ne kadar fayda sağlıyor, arka plandaki programların çalışması nasıl, beklenilen performansın kaçta kaçını sağlıyor, şarjı ne kadar dayanıyor vs. gibi detayların incelenmesi diyebiliriz. Bu detayları incelemek size ne sağlar? Telefonunuz kullanım amacına uyuyor mu? İşinizi ne kadar görüyor, daha iyi performansı alınabilir mi sorularına yanıt almanızı sağlar. İşte bu basit örnekte olduğu gibi bir web sitenin de belli bir sağlığı vardır ve bunu sağlamak bir işletmenin ilk yapması gerekenlerdendir.

Sağlıklı Bir Site Nasıl Olur? Site De Var Olan Aksaklıklar Nasıl Düzeltilir?

Daha önce kurulmuş ya da yeni kurulacak sitelerde birbirinden eksi puan getirecek hatalar yapılabiliyor. Bu hatalar gerek site kurucuları gerekse de ilerleyen süreçlerde sitenin işleyişine yapılan müdahalelerle olabilir. Web tasarımdan tutunda veri analizlerine, nasıl bir süreç izleyeceğinize kadar pek çok alanda destek sağlayan VagonSoft bu konuda eksik kalınan önemli noktalara dikkat çekiyor. Öncelikli amaç olarak sağlıklı bir site dediğimizde akla gelmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Doğru hosting seçimi,
 • Organik içeriklerin varlığı, sitede konumlandırılması,
 • Gerek medya gerekse de video grafiklerinin varlığı,
 • Görsel açıdan hazırlanan güçlü bir web site tasarımı,
 • Her kitle için kolay kullanılabilir olması,
 • Site giriş hızının ayarlanması,
 • Mobil uyumluluğun var olup olmadığı,
 • İletişim bilgilerin yer alması ve konumlandırılması,
 • Sosyal medya araçlarıyla entegrasyonun sağlanması,
 • SEO ayarlarının sağlanması,
 • Analiz ve raporlama kaynaklarının kullanılması,

Bu maddelere uyumlu olarak hazırlanan ve yönetilen bir web sitesinde yaşanabilecek aksaklıklar oldukça minimalize edilebilir. Ancak yukarıda bahsettiğimiz maddelerden birçoğu sağlayamayan bir sitede mutlaka hata ayıklama işlemleri yapılmalı ve en kısa sürelerde çözüm üretilmelidir.

Site Hata Ayıklama Nedir, Nasıl Yapılır?

Gerek ürün gerekse de hizmet sağlamak adına kurulan pek çok web site daha kuruluş aşamasından bünyesinde hataları barındırabilir. Sadece alanında uzman kişilerin fark edebildiği ve düzeltmeleri sağlayabildiği bu hatalar için hata ayıklama araçları kullanılır. Yapılan işlemler sonunda site sağlığı düzenlenmiş olur ve kısa sürelerde alınan verimin oranı artar. İşinin ehli, profesyonel bir ekiple çalışan firmamız VagonSoft sayesinde artık site hata ayıklama desteği alabiliyorsunuz. Güvenilir ellere teslim edeceğiniz siteniz için ilk aşamada hemen sağlık taraması yapılıyor. Bu detaylı tarama sizlere yanlış seçilen hosting, amaca uygun olmayan içerikler, görsel açıdan uygunluk, sitenizin hızı, mobil uyumluluk vb. gibi pek çok ayrıntıyı gösterecek. Düzenli ve sıkı bir çalışmayla belirlenen bu eksiklik ve hatalar hemen raporlamaya dökülecek ve önünüze bir site haritası olarak dönecek. Bu harita sayesinde sitenizde hangi çalışmalar yürütülmeli, neler yapılırsa ne gibi sonuçlar elde edilir noktalarının üzerinde durulacak. Özetle hata ayıklama aşaması ve sonrasını, size yatırımlarınızın karşılığını doğru hamlelerle almaya yaklaştıracak ve kazancınızı katlamaya adım attıracak diyebiliriz. Bu sayede var olan müşteri kitleniz korunacak, potansiyel müşteriler kazanılacak ve satışlarınızda artışlar görülebilecektir.

Site Sağlığı Kontrol Etmek İçin Tıklayınız

Yorum Gönder

İsim

Mail Adresi

Website