Ücretsiz Domain ve Hosting Nasıl Alınır?

Ücretsiz Domain ve Hosting Nasıl Alınır?

Domain; alan adı dediğimiz sitenin ip adresi yerine .com, .org, .net vs. gibi isim almasıdır. Hosting ise; sitenin sunucusudur. Her tarayıcı ve cihazdan kurulan siteye giriş yapılmasını ve her zaman aktif kalmasını sağlar. Bu işlemlerin ücretli ve ücretsiz olanları mevcuttur. Ücretli olanlar çok büyük bir maliyete gelmez ve bilinen domaininiz veya hostinginiz olur. Ücretsizler de ise pek yaygın olmayanlardır. Bunlar da işinizi görür tabii ki. Bu makalede ücretsiz domain ve hosting nasıl alınır onu anlatacağız.

Ücretsiz Domain Nasıl Alınır?

Domain yani alan adı dediğimizi alabilmek için birçok site mevcuttur. Bu bölümde freenom.com sitesinden domain almayı göstereceğiz. Arama motoruna freeenom.com yazdığınızda karşınıza www.freeenom.com adresinde bir site çıkacaktır. Siteye tıkladığınızda ise ‘check availability’ yazan arama butonu çıkacaktır.  ( Siteye girişte sorun yaşayanlar, VPN kullanarak giriş yapabilirler. Türkiye’deki ziyaretler için eklentinize yükleyeceğiniz bir VPN eklentisi ile sorunu çözebilirsiniz. VPN eklentisini tercih etmeyen kullanıcılar ise Opera’nın kendi VPN özelliğini aktif ederek, site erişiminde sorun yaşamadan işlemleri gerçekleştirebilirler. )

 

Yeni ücretsiz etki alanı bul kısmından sitenizin hangi isim ile aratmak istenildiğini yazınır. Bknz; Example.com. Eğer domain isminizi yazmanıza rağmen hiçbir domain uzantısı alamıyor, uygun değil yazısı karşınıza çıkıyorsa; domainisminiz.istediğinizuzantı (yani ornek.ml olarak aratın.) şeklinde orayı tamamlayın. Example yerine kendi istediğiniz site ismini yazın. Kendi domaininizi arattıktan sonra karşınıza şu ekteki yer çıkacaktır:

Buradaki .tk, .ml, .ga, .cf domainler ücretsizdir. Ben daha önceden bu işlemi gerçekleştirdiğim için özel teklif yazanlar da bulunmaktadır.  Ama sizde hepsi ücretsiz görünecektir. Ücretli olanlar ve bilinen domainler ise ektedir:

Eğer gerçekten kodlama bilgisine sahip iseniz ve sitenizin bir tık bilinmesini istiyor ve çok tıklanacağından emin iseniz bu ekte olan domainleri de alabilirsiniz. Ben ücretsiz bölümden devam edeceğim.

Domain adınızı oluştururken harflere dikkat etmeniz lazım. Bknz: örnek yerine ornek yazın. İstediğiniz domaini almak için ‘hemen al’ ya da ‘get it now’ butonuna tıklayın. Karşınıza domain isminiz ve seçtiğiniz uzantısı olacaktır; (ornek.ml). Karşınıza tek satırlık bir sütun çıkacaktır. Aldığınız domain ve ne kadar geçerli kalsın bölümü çıkacaktır. Period kısmından ücretsiz olmasını istiyor iseniz ‘for 12 months’ seçeneğini bulup tıklamanız lazım. 12 aydan sonra eğer siteyi kullanmaya devam ederseniz ücret ödeyeceksiniz. Daha sonrasında ‘continue’ butonundan devam edebilirsiniz. Karşınıza ‘review&checkout’ başlıklı bir bölüm gelecektir. Burası kayıt ekranıdır. Google hesabınız, facebook hesabınız ya da e-mail adresiniz ile kayıt olmanız lazım. Kayıt olduktan sonra mailinize gelecek kodu bir sonraki karşınıza çıkan sitede yerine yapıştırmanız lazım. E-mailinizi doğrulamak içindir. E-mailinizi doğruladıktan sonra karşınıza yine aynı sayfa çıkacaktır. Tek fark doldurmanızı istenilen bir kayıt ekranı gelecektir. First name, last name, company name (burayı boş  bırakabilirsiniz.), adress 1(burayı kafanızdan doldurabilirsiniz.), zip code(bulunduğunuz yere ait adres kodudur. Bulunduğunuz ilin veya ilçenin adres kodunu yazın.), city yerine şehrinizi yazmanız lazım, country bölümüne ülkenizi yazmanız lazım, state/region bölümünü boş bırakabilirsiniz ve son olarak phone number bölümünü doldurmak size kalmıştır. E-mail alanındaki adresinizi kontrol ettikten sonra, ‘i have read and agree to the terms & conditions’ kutucuğunu işaretlemeniz gerekmektedir. Hepsini tamamladıktan sonra ‘complete order’ butonuna tıklayabilrsiniz.

Karşınıza ‘your shopping cart is empty’ bölümü ve ‘total due today: 0.00YTL’ sitesi çıktıysa domaininizi satın almışsınız demektir.

Şimdi freenom ana sayfasını açmanız gerekmektedir. Mail adresinizden oraya giriş yapmanız gerekmektedir. Karşınıza ‘hello …’ diye sayfa çıkacaktır. Services bölümünden my domains kısmına gitmeniz lazım. Aldığınız domain isminiz active olarak karşınıza çıkacaktır. Fakat domain isminizi arama motoruna yazdığınızda karşınıza ‘siteye ulaşılamıyor’ çıkacaktır. Bunun sebebi yer tanımlanmamasıdır.

Nasıl Ücretsiz Hosting Alınır?

Somee.com sitesini arama motorunda aratarak karşınıza çıkan adrese gitmeniz lazım.

Karşınıza yukarıdaki ek görsel çıkacaktır. Ben ‘free .net hosting’ bölümünden anlatmaya devam edeceğim. Deneme amaçlı açılan bu site sizin tıklanma sayınıza veya gbtınıza yetmiyor ise diğer ücretli seçenekleri deneyebilirsiniz. Learn more dedikten sonra order now seçeneğinden satın alabilirsiniz. Karşınıza kayıt ekranı çıkacaktır. İsminizi, soyadınızı doldurmanız gerekmektedir. User ID kısmında kullanıcı adınızı seçmeniz lazım. Some.com için kayıt olduğunuzda kullanacağınız addır. Şifrenizi ve mail adresini de tamamladıktan sonra yeniden ‘i agree to the terms of services and privacy policy’ kutucuğunu işaretlemeniz lazım. Register new account butonuna tıklayarak kayıt işleminizi gerçekleştirin. Yine aynı şekilde mailinize gelen kodu karşınıza çıkan bölmeye yazmanız lazım. Doğrulama kodunu da hallettikten sonra confirm butonuna tıklamanız gerekmektedir. Karşınıza shopping cart bölümü çıkacaktır. Checkout yazan kısma tıklamanız gerekmektedir. Karşınıza artık create website çıkacaktır.  Yani sitenizi oluşturma kısmına geldik. Site name(subdomain) kısmını başta freenom.com adresinize yazdığınız domainin aynısı olarak doldurmanız lazım. (ornek. .ml kısmını yazmamalısınız.) Site title kısmı ise panelde görülen isimdir. Siz buraya ornek.ml yazabilirsiniz. Create website butonuna her şeyiniz tam ise tıklayabilirsiniz. Daha sonrasında domaininizi yarattığınız hostinge bağlamak için solda bulunan seçeneklerden ‘websites’ bölümüne tıklamanız lazım. Daha sonrasında orada domain isminizi göreceksiniz. (ornek.somee.com)  O butona tıklamanız gerekmektedir. Karşınıza URLs, FTP, package başlıklı yerler çıkacaktır. URLs kısmından manage bindings kısmına tıklamanız lazım. Karşınıza full domain name çıkacaktır. Full domain name yerine başta aldığınız domain ismini yazmanız lazım. (ornek.ml) Bind new domain’e tıkladıktan sonra sizi domains/bindings bölümüne yönlendirecektir. Satırların birinde sizin domain isminiz gözükecektir. Aynı zamanda IP adresiniz de yanında olacaktır. IP adresinize kopyalamanız lazım. Kopyaladıktan sonra free.nom sitesine gitmeniz gerekmektedir. Freenomdaki oturumunuz kapatıldıysa tekrar giriş yapmalısınız. Daha sonra services bölümünden my domains kısmına gitmeniz lazım. Karşınıza domain isminiz çıkacaktır. Domain isminizin yanında manage domain butonu olacaktır. Ona tıkladıktan sonra manage freenom DNS’e tıklamanız lazım. Karşınıza no records to display yazan site çıkacaktır. Add records kısmından target yerine kopyaladığınız İP adresinizi yapıştırmanız lazım. Name kısmını boş bırakabilirsiniz. Daha sonra save changes demeniz lazım. Records added succesfully yazısı karşınıza çıkacaktır. İşleminiz kayıt olmuştur.

Artık yaptığımız DNS kaydının aktif olup olmadığını kontrol edebiliriz. Bilgisayarınızdaki arama butonuna CMD yazmanız gerekmektedir. Karşınıza komut istemi uygulaması çıkacaktır. Ona tıklayarak aktif olup olmadığını kontrol edelim. Komut satırında ilk olarak karşınıza; C:\Users\enigma> bölümü çıkacaktır. Orayı aynen şu şekilde doldurmanız lazım: C:\Users\enigma>ping ornek.ml (sizin kendinize aldığınız domain isminiz.) Aynen bu şekilde doldurduktan sonra enter’a tıklamanız lazım. Karşınıza komutlardan ‘reply’ çıktıysa DNS kaydınız aktif demektir. Ya da komut satırında size ait olan İP adresi çıktıysa aktif olmuş demektir. Ama ‘try again’ varsa DNS kaydınız uzun zaman alabilir demektir. Bazı kayıtlar 5, 10 hatta 20 dakikayı ya da saatleri bulabiliyor. Burada sabırlı olmanız lazım.

Şimdi freenom adresinde management tools kısmından nameservers kısmına gelmeniz lazım. Karşınıza iki seçenek çıkacaktır.

  • Use default nameservers (freenom nameservers)
  • Use costom name servers (enter below)

İkinci seçeneği seçmeniz lazım. Seçtikten sonra karşınıza nameserver kısımları çıkacaktır. Burada nameserver 1 bölümünü somee.com adresinde domains/bindings bölümünden ornek.ml domaininizin karşısındaki name server’i kopyalayıp name server 1 bölümüne yapıştırmanız lazım. Ns.somee.com yazıyordur. Daha sonra name server 2 bölümüne ise Ns.somee.com yazan yazının altındaki ns1.somee.com yazısını kopyalayıp yapıştırmamız lazım. Name server 1 ve name server 2 bölümünü yazdıktan sonra change nameservers butonuna tıklamanız lazım. Karşınıza domaininizin yanında active yazısı çıkacaktır.

Artık arama motoruna sitemizin ismini (ornek.ml) yazıp arattığımızda hata vermeyecektir. The website is under construction yazısı çıkacaktır. Yani web sitesi yapım aşamasındadır. Artık html, css ve php kodlarını bilen biri kendi sitesini oluşturabilir. Kısa bir test için aşağıda yer alan not defterindeki kodları sizde kendi not defterinize yazarak çalışıp çalışmadığına bakabilirsiniz. Ancak bir iki tane kod yazıp anında çalışmayacaktır. Birkaç işlem yaparak göstereceğim.

Bu kodları not defterinize yazdıktan sonra farklı kaydet seçeneğinden dosya adını index.html yapmanız gerekmektedir. Kayıt türü ise tüm dosyalar olmalı. Kaydettikten sonra somee.com sitesine tekrar gitmeniz lazım. File manager kısmına tıklayarak dosya yükleyeceğiz. Karşınıza 2 tane dosya çıkacaktır. File name ve fedault.asp olarak. Defaul.asp dosyasını seçip delete seçeneğinden silmeniz gerekiyor. Daha sonra upload (sitedeki yukarıdaki alternatiflerden görebilirsiniz.) seçeneğine tıklayarak az önce kod yazarak oluşturduğunuz index dosyasını seçmeniz gerekiyor. (5 tane dosya yükle seçeneği çıkacaktır. Onlardan birine yüklemeniz gerekiyor.) Daha sonra sağda bulunan upload file seçeneğine tıklayarak yazdığınız kodları aktif etmiş oluyorsunuz. Sitenizin adını tekrar arma motoruna yazdığınızda yazdığınız kodların görünmüş olması lazım.

Sitenizi açmış, hosting ve domainlerinizi kurup bağlamış bulunmaktasınız. Tek gereken kodlama dili ile sitenizi baştan yaratmanız.

Yorum Gönder

İsim

Mail Adresi

Website