Web Site Optimizasyonu Nedir? Ne İşe Yarar?

VagonSoft Eğitim Blogu

Web Site Optimizasyonu Nedir? Ne İşe Yarar?

Web Site Optimizasyonu Nedir? Ne İşe Yarar? Bir sitenin düzenli olarak kontrolünün sağlanması, işletmenin hedeflerine ne kadar yakın olduğunun incelenmesi ve arama motorlarında nasıl bir izlenim bıraktığınızın araştırılması karşımıza web site optimizasyonu olarak çıkar. Hemen hemen her işletmenin farklı araçlar veya yöntemler kullanarak artırmayı çalıştırdığı optimizasyon uyumu hakkında merak ettiklerinizi yakından inceleyebilirsiniz.

Site Optimizasyonu Nedir?

Herhangi bir iş dalında hizmet veren bir işletmenin ilk amacı müşteri kitlesini katlamak ve doğrudan kazanç sağlamaktır. Günümüz teknolojileri sayesinde daha da kolay hale gelen bu amaç maalesef bazı zorluklarla karşılaşmanıza neden olacaktır. Bildiğiniz üzere artık web site üzerinden iş yapılmayan sektör kalmadı. Doğal olarak da karşınızda çok güçlü rakipler olacak ve sizin bu kişilerin önüne geçmeniz için bazı hap bilgileri edinmeniz gerekecek. İşte tam da bu noktada ortaya çıkan web site optimizasyonu, firmanızı arama motorlarında üst sıralara çıkarmak için yürütülen bir çalışmalar bütünüdür.

Site Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Site optimizasyonu için gerekli çalışmalara başlamak ilk adımda sitenizin genel hatlarıyla incelenmesini gerektirir. Çeşitli ölçüm araçlarıyla sitenin sağlığı hakkında veriler toplanır. Birçok başlık altında karşınıza gelecek bu bilgiler başlangıçta siteye ulaşım hızı, seçilen hosting, görsel kaliteleri, sitenin kullanışlı olup olmadığı ve erişilebilirlik konularına eğilecektir. Sitenize girişin anahtarını sunan bu dönütler kısa sürede daha kullanışlı ve verimli hale getirilmelidir. Sadece bu incelemelerin yetmediği web site optimizasyonu bir sonraki aşamada arama motorlarındaki uyumluluğunuz, içeriklerinizin kalitesi, kullandığınız anahtar kelimeler, verdiğiniz reklamlar gibi daha detaya inen aşamaları izler.

Tüm incelemeler sonucu ortaya konulan veri analizleriniz raporlanır ve izlemeniz gereken yol rotası çıkarılır. Her ne kadar kolay işlemler gibi gözükse de bir işletmenin geleceğini oluşturan bu aşamalarda mutlaka işinin ehli kişilerle çalışmak size fayda sağlayacaktır. Eğer sitenizin verimli çalışıp çalışmadığını öğrenmek ve gerekli optimizasyonları sağlatmak istiyorsanız hemen firmamıza ulaşabilirsiniz.

Site Optimizasyonunda İzlenebilecek Adımlar

Online olarak faaliyetlerini sürdüren işletmeler site optimizasyonu için “bir kez yaptırsak yeterli” yanılgısına düşebiliyor. Oysa ki yaptığınız iş tam anlamıyla yaşayan bir organizma ve sürekli değişimlere uğruyor. Hele ki her yeni gün de başka bir güncelleme yaşandığı düşünülür ve gelişimin sürekli olması gerektiği kavranırsa, bu işlemleri düzenli kontrole bağlamanız gerektiğini kavrayabilirsiniz. En iyi verileri elde etmek ve kısa sürelerde bilinirliğinizle kazancınızı katlamak istiyorsanız mutlaka izlemeniz gereken adımlara bir göz atmalısınız:

  1. Rakip Firmaların Web Sitelerini İnceleyin

Öncelikle kendinize alanınızın en iyi firmalarını rakip seçmelisiniz. Eğer çıtayı ne kadar yüksek tutar ve onu atlayıp geçmeyi hedeflerseniz yürüttüğünüz çalışmalar o derece de kaliteli olacaktır. Rakiplerinizin site hızları nasıl, görselleri, içerikleri, sunduğu hizmet yelpazesi vb. detayları dikkate alın. Bu sayede sizde daha zayıf gözüken alanlar neresi tespit etmek ve geliştirmek daha kolay olacaktır.

  1. Anahtar Kelime Kullanımını Önemseyin

Hemen hemen bundan 10 yıl önce çok önemsenmeyen anahtar kelime kullanımları günümüzde son derece etkili yöntemlerdir. Özellikle de arama motorlarında yükselmek isteyen kişilerin hedeflediği konuma giden yol, kullandığınız anahtar kelimelerden geçecektir. Bu alanda yürütülen başarılı SEO çalışmaları özgün içerikleriniz sayesinde görünürlüğünüzü artıracaktır. Önemli ve zor bir çalışma olarak yürütülen SEO alanı için firmamızdan kolayca destek alabilirsiniz. Faaliyet alanınıza yönelik, kişilerin en çok arattığı kelimeleri baz alarak size destek sağlayacak VagonSoft, 7/24 destek ekibiyle çalışmaktadır.

  1. Meta Etiket ve Arama Motorlarına Yönelik Çalışmaları Artırın

Meta etiketleri ve başlık etiketleri sizin arama motorlarında görünür olmanızı sağlayan detaylardır. Öyle ki arama botları buradaki kelimeleri kullanarak sitelerin yükselmesine ya da gerilemesine sebep olur. Faaliyet alanınızı hedefleyen meta etiketi ve açıklamaları görünür olmanızı sağlayacak ve kitlenize kolay ulaşım imkânı verecektir. Mega tag kullanımında da dikkatli davranarak site optimizasyonunuzu kaliteli bir hale dönüştürebilirsiniz.

  1. Özgün İçeriklerle Sitenizi Harmanlayın

Kopya içeriklerin kullanılması, başkalarına ait bilgilerin birebir alınması arama motorları için affedilebilir bir durum değildir. Sitelerin banlanmasına kadar uzanan bu süreç sizin için maddi manevi kayıplara neden olabilir. Bu sebeple size ait, oradan buradan alınmayan içeriklerle anahtar kelimelerinizi güçlendirebilirsiniz.

Web Sitenizi analiz etmeniz için örnek web siteler;

Seocu Analiz Araçları

R10 Analiz Araçları

MorAdam Analiz Araçları

Yorum Gönder

İsim

Mail Adresi

Website