Mobil Uygulama

VagonSoft Eğitim Blogu

Mobil Uygulama

Web Siteler İçin Mobil Uygulama Ticaretin online platformlara taşınmasıyla birlikte özellikle mobil çözümlerin değeri giderek arttı. Aklınıza gelebilecek her türlü ürün veya hizmetin web siteler aracılığıyla pazarlanması elbette büyük bir çığır açtı. Ancak sürekli gelişen ve gün geçtikçe rekabetin daha da yükseldiği e-ticaret sektörü yükselişe geçebilme umudunu mobil uyumluluk sağlayarak çözmeye çalışıyor. Web sitelerin var olan trafiğini kısa sürelerde ikiye katlayabilen e-ticaret mobil uygulamaları ile sizlerde kazancınızı artırabilirsiniz.

E-Ticaret Siteleri Neden Mobil Uygulama Kullanmalı?

İnsanların büyük çoğunluğu online alışverişe yönelmiş olsa da var olan sitenizi potansiyel müşteri kitlesine ulaştırmak için bundan çok daha fazlasına ihtiyacınız var. Keza insanların elektronik ortamlardan ürün/hizmet alma isteği anında size ulaşmalarını sağlamayacaktır. Bu durumda da markanızı duyulur konumlara getirmek size ve arkanızdaki sağlam ekibe kalacaktır. Yürüteceğiniz başarılı reklam çalışmalarını bir de mobil uygulamalarla desteklemek çok daha hızlı bir şekilde yükselmenizi sağlayacak. Keza insanların web siteler yerine akıllı telefonlardaki uygulamaları kullanma yüzdelikleri daha fazla olduğu için en kısa sürede web sitenizi mobil ortama taşımalısınız.

Mobil Uygulamaların E-Ticarete Etkisi

Markalara özel olarak hazırlanan mobil uygulamalar müşteri kitlesinin ölçülmesinde büyük rol oynuyor. Özellikle de son yıllarda hemen hemen her firmanın kendine ait bir mobil uyumluluğu olduğu düşünülürse; ne kadar çok kişi uygulamanızı edinirse o derece sadık müşteri kitlesine ulaşabiliyorsunuz. Web sitelerine oranla daha kolay yoldan ürün ya da hizmet satabildiğiniz bu uygulamaların özellikleri de kitlenize hitap edebilecek özellikte olmalıdır. Kişilerin mobil uygulamaları tercih etmesinin nedenleri şu şekilde özetlenebilir.

 • Kolay kullanım, anında erişim imkânı,
 • Ürün, teslimat, ödeme seçenekleri vs. kolayca erişebilme,
 • Çeşitli indirim ya da farklı reklamların getirilerinden faydalanabilme,
 • Teslimat adresi, ödeme araçlarının kayıt edilebiliyor olması,
 • Beğendiği ürün ya da hizmeti anlık olarak takip edebilme imkânı,

Mobil Uygulamalarda Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler

Söz konusu olan alışveriş yapmak olduğu zaman insanlar bilgisayar ya da tablet kullanımı yerine ellerindeki akıllı telefonları tercih eder. Bu durumun nedeni kuşkusuz telefonu, diledikleri anda diledikleri yere taşıyabilmelerinden kaynaklanıyor. Sizlerde iyi bir işletme ve yüksek kazançlı bir iş hayal ediyorsanız önceliğinizi mobil uygulamanızda belli kriterleri oturtmaya vermelisiniz. Alanının en iyi firmalarından biri olan VagonSoft bu konuda dikkat edilecek noktaları şu şekilde sıralıyor:

 • Birçok işletim sistemine uygun olmalıdır. Özellikle de Android ve İOS kullanıcılarının varlığı göz önüne alınırsa her iki işletim sisteminde de sorunsuz çalışabilmelidir.
 • Uygulamaya giriş, ürün, sayfa vb. alanlara ulaşımda hızının yüksek olması gerekmektedir. Keza telefonlarından hızlı işlem yapmaya alışmış müşteriler yavaş olan bir uygulamayı kullanmak istemeyeceklerdir.
 • Entegrasyon konusundan başarılı olabilmeli keza ilerleyen süreçlerde farklı pazarlara giriş yapmak isteyebilirsiniz.
 • Tasarımda dikkat çekici detaylara yer verilmelidir. Her firmanın kendine ait bir mobil uygulaması olduğu düşünülürse sizin sahip olacağınız uygulamanın görsel açıdan da güçlü olması gerekiyor. Hem pazarladığınız ürün / hizmet hem de markanızla örtüşen bir tasarıma yönlenmek isminizi daha kısa sürelerde duyulur yapacaktır.
 • Nasıl web sitenizi arama motorlarında görünür kılmak için anahtar kelime kullanıyorsanız aynı işlemi mobil uygulamanız için de yapabilirsiniz. Bu konuda işinin uzmanı olan ekip arkadaşlarımız size yönlendirmeler yapacaktır.
 • Faaliyet alanınız ve markanıza göre en uygun olacak mobil uygulamanız hazırlandı. Yine aynı kalitede görsel çekimlerinizi buraya entegre ettiniz. İşte bu aşamadan sonra müşterilerin en çok dikkat edeceği alanları yani beden detayı, ödeme sayfaları, renk ve ek hizmetler gibi küçük ama olmazsa olmaz bilgileri atlamayın. Bu alanların ne kadar doğru ve dolu olduğu müşterinin uygulamada daha fazla zaman geçirmesini sağlar.

Mobil uygulama kodlaması yapabileceğiniz bazı uygulamalar;

Android Studio

Flutter Dev

Yorum Gönder

İsim

Mail Adresi

Website