Web Sitesinde Analiz ve Raporlama Nedir ? Nasıl Yapılır ?

VagonSoft Eğitim Blogu

Web Sitesinde Analiz ve Raporlama Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Web Sitesinde Analiz ve Raporlama Nedir ? Nasıl Yapılır ? yazımıza göz atın, Günümüz koşullarında teknolojik gelişmelerin en büyük getirilerinden biri de kuşkusuz online alışveriştir. İster ürün ister hizmet hangi alanda olursa olsun kişiler yenilikçi uygulamaları kullanmayı seviyor. Hal böyle olunca çoğu işletmenin hemen kendisini online ortamlara aktarması, hemen bir web sitesi edinmesi de kaçınılmaz bir sonuçtur. Her ne kadar basit bir işlem gibi gözükse de kurulumu yapılan bir sitenin müşteri trafiğinden tutun da ürünlerine kadar pek çok alanda nokta atışı yapmak çok zor. İşte tam da bu noktada ortaya çıkan analiz ve raporlama ise sizin bir üst noktaya gelerek nasıl büyüyeceğinizdeki en önemli adımı oluşturuyor.

Web Sitesinde Analiz ve Raporlama Nedir?

İş dünyasının olmazsa olmazlarından kabul edilen web siteleri, bundan 10 – 15 yıl öncesinde çok değer verilen alanlar arasına giremiyordu. Son yıllarda giderek önemi artan e- ticaret faaliyetleri bu alanın birden gelişmesini sağladı. Ancak çoğu firma ya da şahıs “sitemi kurdum, gelsin müşteriler” deme gafletine düşebiliyor.

Yapılan yanlışlar ve eksikliklerde bu gaflete eklenince sonuç çok da mutlu edici olmayabilir. Peki, ne yapılacak diye soranlardansanız; hemen analiz ve raporlamanın önemini kavramalısınız. Bir web sitesinin genel olarak incelemeye alınmasıyla ve çıkan sonuçlara göre bir yönelime gitmeye veri analizi deniz. Bu incelemede müşteri kitleniz, kitlenizin trafik yoğunluğu, sitenizin arama motorlarındaki konumu, nereden ne kazanıyorsunuz ya da hangi reklama ne kadar ödüyorsunuz gibi daha pek çok bilgi saptanır. Analizlerle ortaya koyulan ve önünüze getirilen genel sonuçlarda raporlama tamamlar.

Web Sitesinde Analiz ve Raporlama İşletmelerde Ne İşe Yarar?

Web analiz ve raporlama araçları, var olan sitenizin belli başlı birçok alanını inceler. Bu incelemeler sonucunda sonraki adımlarınızın neler olacağını kestirmek tahmini yönelimlerden çok daha faydalıdır. İşletmeler için başarılı bir şekilde analiz ve raporlama hizmeti sunan VagonSoft bu hizmetin sizlere ne kazandıracağını birkaç maddede özetliyor.

 1. Siteniz hangi zaman aralığında kaç ziyaretçi ağırlıyor?
 2. Sitenize hangi şehir ya da ülkelerden ziyaretçi geliyor?
 3. Ziyaretçilerinizin kaçta kaçı kadın ya da erkek?
 4. Siteniz mobil uyumluluk gösteriyor mu?
 5. Zaman aralıkları sayesinde hangi dönemde yoğunluğunuz düşük ya da yüksek?
 6. En çok ziyaretçi ağırlayan ürün, sayfa, hizmet hangisi?
 7. Kişiler sitenizde ne kadar zaman geçiriyor?
 8. Hangi anahtar kelimeler başarılı, hangileri geliştirilmeli?
 9. Verdiğiniz reklamlara ne kadar harcadınız size dönüşü ne kadar?
 10. Site kurulum aşamalarında yapılan ya da düzeltilmeyen hatalar,
 11. SEO çalışmalarınız ne kadar işe yarıyor?
 12. Sitenizden ayrılan kişilerin site üzerindeki hareketleri vb.

Daha birçok önemli bilgiyi tek bir raporlama ile sunabilen analiz ve raporlama gördüğünüz üzere ister küçük ister büyük bütün web işletmelerin en çok dikkat etmesi gereken konudur.

Web Sitesinde Analiz ve Raporlama Neden Önemlidir?

Rekabet koşullarının giderek arttığı bugünlerde işi ticaret olan kişiler diğerlerine göre bir tık daha dikkatli davranmalılardır. Özellikle de geniş bir kitleye hitap edebilmek, yaptığı yatırımların karşılığını katlanarak almak isteyenlerin önem göstermesi gereken analiz ve raporlama hizmetleri size büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Analının en başarılı veri analiz ve raporlama uzmanlarıyla çalışan firmamızın bu konuda sizden desteğini esirgemeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Böylelikle sitenizdeki eksik ya da yanlışlar önünüze gelecek ve program yapmayı öğrenebileceksiniz. Hızlıca bu raporlara odaklanacak, “nasıl daha iyi bir işletme olabilirim” sorusuna yanıt arayacaksınız. Gerek raporlamalar gerekse de uzman görüşleriyle hızlıca yükselişe geçebileceksiniz.  Bu süreç sonunda VagonSoft sayesinde aşağıdaki sorulara çoktan yanıt bulmuş olacaksınız.

 • Var olan müşterilerinizi nasıl elinizde tutabilirsiniz?
 • Yeni müşteri kitlenizi nasıl sitenize çekebilirsiniz?
 • Reklam çalışmalarınız hangi yönde evrilmeli, bu alanda eksiklikleriniz size nelere mal oluyor?
 • Sitenizde acilen düzeltilmesi gereken alanlarda neler yapacaksınız? Günlük, haftalık ve yıllık planınız nedir?
 • Kazancınız nereden nereye yükseldi?

Web Sitenizi analiz edebileceğiniz bazı web uygulamaları

Seocu Analiz Aracı

SerpTakip Analiz Aracı

Yorum Gönder

İsim

Mail Adresi

Website