WordPress Child Theme (Çocuk Teması) Oluşturma

VagonSoft Eğitim Blogu

WordPress Child Theme (Çocuk Teması) Oluşturma

WordPress Child Theme (Çocuk Teması) Nedir?

WordPress Child Theme (Çocuk teması) ya da diğer adıyla alt temalar, adından da anlaşılacağı gibi işlevsellikleri bir ana temadan alan bir tema türüdür. Ana temanızda bazen özelleştirmek ve değişiklik yapmak isteyebilirsiniz bu gibi durumlarda çocuk teması çok fayda sağlayabilir.

Özelleştirmeleri korumak ve temaların güncellemelerini daha sağlıklı almaya devam etmek için kullanmak istediğiniz ana temanın bir WordPress alt temasını oluşturmanız önerilir. 

Alt temalar, bir ana temadan farklı bir klasörde bulunur ve alt tema, değiştirilmediği sürece ana temanın işlevlerine bağlıdır. Web sitenizde bir alt tema kullanıyorsanız, WordPress çekirdeği önce alt temanın dosyalarını kontrol edecektir. Yok ise, WordPress ana temanın dosyalarını yürütür.

WordPress’teki alt temalar kavramını tamamen anlamak için, Yirmi Yirmibir varsayılan WordPress temasının bir alt teması oluşturacağız ve Alt Tema üzerinden bazı değişiklik yapacağız.

Bir WordPress alt teması oluşturmak için şu adımları izleyin:

  • Bir klasör oluşturun ve onu twentytwentyone-child olarak adlandırın.
  • Child(Çocuk) Theme bilgileri ve functions.php dosyasıyla style.css oluşturun
  • Yirmi Yirmibir şablonunu style.css dosyasını içeri aktarın
  • Bir function.php dosyası aracılığıyla stil sayfalarını çağırın
  • Single.php gibi şablon dosyalarını düzenleyin

Bir Child Tema Klasörü oluşturma ve style.css ekleme

İlk adım, alt temamız için yeni bir klasör oluşturmaktır. 

Bunu yapmak için, FileZilla gibi bir FTP istemcisi kullanarak sunucunuza bağlanın ve /public_html/wp_content/themes dizinine gidin ve twentytwentyone-child adlı yeni bir klasör oluşturun.

Bu yeni klasörün içine bir style.css dosyası oluşturun ve aşağıdaki kodları ekleyin.

/*
Theme Name: Twenty Twenty One
Theme URI: https://wordpress.org/themes/twentytwentyone/
Author: the WordPress team
Author URI: https://wordpress.org/
Template: twentytwentyone
Description: Child Theme of twentytwentyone
Version: 1.4
License: GNU General Public License v2 or later
License URI: http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.html
Text Domain: twentytwentyone-child

*/

Düzenlemeniz gereken en önemli alanlar “Tema Adı” , “Metin Alanı” ve “Şablon”dur.

Şimdi, WordPress Admin Başlangıç→ Görünüm → Tema‘ya gidersek, Yirmi Yirmibir çocuk temasını göreceğiz. Anlık olarak sitemizde uygulayabiliriz.

Alt tema dizininde style.css bulunduğundan. WordPress, ana temanın style.css dosyasını değil, o style.css dosyasını yükler. index.php , page.php ve functions.php gibi diğer tüm dosyalar ana temadan otomatik yüklenecektir.

Alt temanın style.css dosyasında tanımlanmış herhangi bir stilimiz olmadığı için stilleri içe aktarmamız gerekecek. WordPress kodeksinde önerilen en iyi uygulama, function.php dosyasını kullanarak stil sayfalarını sıraya koymaktır.

Function.php Kullanarak Stil Sayfalarını Sıraya Alma

Diğer dosyalardan farklı olarak, WordPress alt temalarında function.php dosyasının arkasındaki teori şudur: WordPress önce alt temanın functions.php dosyasını yükler ve içindeki işlevleri başlatır, daha sonra ana temanın functions.php dosyasını da yürütür.

Daha önce de bahsettiğim gibi, stil sayfalarını içe aktarmanın en iyi yolu function.php dosyası aracılığıyla çağırmaktır.

Alt tema dizininizde functions.php dosyası otomatik oluşmadıysa oluşturun ve aşağıdaki kodları ekleyin.

<?php
add_action ( 'wp_enqueue_scripts' , 'enqueue_parent_styles' ) ;  
function enqueue_parent_styles ( ) {  
wp_enqueue_style ( 'ana-stil' , get_template_directory_uri ( ) . '/style.css' ) ;  
}

Yukarı kodlar, Ana temanın stil kodlarını çekecektir. Stil sayfalarındaki herhangi bir şeyi düzenlemek istiyorsanız, bu kuralları alt temanın style.css dosyasına ekleyebilirsiniz.

WordPress Child (Çocuk & Alt) Temanın style.css Dosyasını düzenleme

WordPress alt temalarında style.css dosyasında kurallar tanımlayarak stil sayfalarını kolayca düzenleyebilirsiniz. Örneğin, bağlantı rengini değiştirmek istiyorsak, alt temamızın style.css dosyasına aşağıdaki kodu eklemeniz yeterlidir.

a {
color: #D54E21;
text-decoration: none;
}

Single.php Şablon Dosyasını Düzenleme

Alt temalarda tek tek şablon dosyalarını kolayca düzenleyebiliriz. Örneğin, single.php dosyasını düzenlemek istiyorsak, o dosyayı ana tema klasöründen kopyalayıp alt tema klasörüne yapıştırmamız gerekir.

Tek gönderi sayfalarından yorumlar bölümünü kaldırmak istediğimizi varsayalım. Dosyayı alt tema klasörümüze kopyaladıktan sonra düzenleyebilir ve aşağıdaki yorumlar bölümünü kaldırabiliriz.

// Yorumlar şablonu
if ( comments_open() || get_comments_number() ) :
comments_template();
endif;

Kısa bir şekilde alt tema oluşturma ve nasıl düzenlemeniz gerektiğini anlatmış olduk.

Çocuk teması sayesinde temalarımızdaki herhangi bir şablon dosyasını düzenleyebilirsiniz. Bu seçenek en mantıklı yoldur, çünkü ana temamızı olduğu gibi tutar ve özelleştirmemizi kaybetmeden ana temayı günceller.

 

Daha detaylı sorularınız için lütfen yorumlar bölümünü kullanın.

Yorum Gönder

İsim

Mail Adresi

Website