WordPress Hız Optimizasyonu

VagonSoft Eğitim Blogu

WordPress Hız Optimizasyonu

Sitenizin yükleme hızı ve performansı gerek kullanıcı deneyimi gerekse de arama motorları açısından son derece önemlidir. Özellikle Google, internet gezinme deneyiminin hızlı olması konusunda son derece titiz bir yaklaşım benimsemektedir. Eğer WordPress tabanlı bir site kullanıyorsanız bu noktada WordPress hız optimizasyonu için neler yapabileceğinizi gözden geçirmeniz gerekir. Aksi takdirde zengin içeriklere rağmen sitenizin geri planda kalması olasıdır.

Ayrıca kullanıcı deneyimi açısından da hız optimizasyonunu göz ardı etmemeniz gerekir. Google’ın sunduğu verilere baktığımızda ziyaretçilerin büyük çoğunluğu bir siteye girmek için 3 saniyeden fazla beklememektedir. Son derece kısa olan bu süre, hedef kitlenizin ne kadar sabırsız olduğunu göstermek açısından yeterlidir. Bu nedenle siteniz neyle ilgili olursa olsun yükleme hızları konusunda titiz bir yaklaşım benimsemelisiniz.

Bu noktada VagonSoft olarak sizlere profesyonel bir çözüm vadettiğimizi hatırlatmak isteriz. Bizimle iletişime geçerek sitenizin performans sorunlarını güvenilir ellere emanet edebilirsiniz. Uzman yazılımcı kadromuz, çeşitli testler gerçekleştirerek sitenizdeki hız probleminin nedenlerini kısa sürede tespit edecektir. Nitekim bir sorun yoksa bile çeşitli uygulamalarla site hızını optal düzeye çekmek mümkündür. Ekibimizin desteğinden yararlanarak sitenizi kullanıcı dostu bir hale getirebilir, ziyaretçilerinizin sitenizde daha fazla vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

WordPress Hız Optimizasyonu Temelleri

Bir internet sitesinin yükleme hızı konusunda yaşadığı sorunlar pek çok farklı nedene bağlı olabilir. Bu nedenle bir sitenin hızını optimize etmek için genel geçer bir uygulama olduğunu söylemek zordur. Yine de sık karşılaştığımız çeşitli durumlardan bahsetmemiz mümkündür. Pek çok kullanıcının gözünden kaçan bu tür durumlar sitenizin yavaşlamasının kaynağı olabilir:

  • Öncelikle sitenizin iyi bir hosting desteği aldığından emin olmalısınız. Özellikle paylaşımlı hosting servisleri yoğun trafiğin söz konusu olduğu saatlerde sitenizde ciddi yavaşlamalar ortaya çıkaracaktır. Bu nedenle siteniz için hosting servisi seçerken “sınırsız” ibaresine aldanmadan dikkatli bir seçim yapmalısınız.
  • WordPress, tema seçimi bakımından kullanıcılarına geniş bir çeşitlilik sunmaktadır. Ancak gerçekten optimizasyonu yüksek bir tema bulmak biraz zordur. Eğer hazır bir WordPress teması kullanacaksanız, boyut ve araçlar bakımından hafif bir tema seçmeniz en iyisidir. Çünkü hiç kullanmayacağınız ya da az kullanacağınız araçlar sitenizin yavaşlamasına neden olabilir.
  • Pek çok kullanıcının gözden kaçırdığı son derece basit detaylardan biri de görsellerdir. Metin dosyalarına göre görseller çok daha büyük boyutlara sahiptir. Bu da bir sayfa açılırken yükleme süresinin artmasına neden olur. Dolayısıyla sitenizde kullandığınız görselleri boyut bakımından optimize etmelisiniz.
  • CSS ve JavaScript dosyaları da görsel dosyalarına benzer bir biçimde sitenizin yavaşlamasına neden olur. Bu nedenle bu tür dosyaları küçültmelisiniz. Ancak WordPress temalarının bu açıdan kısıtlı erişime olanak tanıdığını da hatırlatalım.
  • WordPress Cache eklentilerinden yararlanmanız da sitenizin hızını büyük oranda artırır. LiteSpeed Cache, WP Rocket gibi uygulamalar WordPress’in en öne çıkan ön bellek eklentileridir.

WordPress Hız Optimizasyonu Profesyonel Destek

Yukarıda saydığımız adımlar, temel olarak WordPress tabanlı bir sitenin daha hızlı çalışmasını sağlayacak uygulamalardır. Ancak yükleme hızının büyük oranda teknik ayrıntılarla ilgili olduğunu vurgulamak gerekir. Bu nedenle tüm bu adımları başarılı bir biçimde gerçekleştirseniz bile efektif bir sonuç alamamanız mümkündür. Bu noktada en iyi seçenek profesyonel bir destek almanızdır. VagonSoft olarak WordPress hız optimizasyonu kapsamında sizlere güvenli bir hizmet sunduğumuzu vurgulamak isteriz. Yazılımcı ekibimiz sitenizi tüm ayrıntılarıyla gözden geçirerek uygulayabileceğimiz adımları tespit etmektedir. Bunun akabinde gerekli adımları en hızlı şekilde atarak sitenizi optimum performansla yeniden kullanımınıza sunmaktayız.

Yorum Gönder

İsim

Mail Adresi

Website