WordPress Site Hızlandırma (10 Adımda Siteni Hızlandır!)

VagonSoft Eğitim Blogu

WordPress Site Hızlandırma (10 Adımda Siteni Hızlandır!)

Dünya çapında ortalama internet bağlantı hızları arttı ve mobil kullanım oranı oldukça yüksek, web kullanıcıları bir sitenin yavaş yükleme sürelerine karşı daha az toleranslı hale geliyor.  Mobil kullanıcıların %53’ü , yüklenmesi üç saniyeden uzun süren bir web sitesini terk ediyor. Web kullanıcılarının yaklaşık %10’u 2 saniye sonra sitenizden çıkıyor. Hız oldukça önemli.

Aynı zamanda Google, sayfa hızının arama sonuçlarında bir sıralama faktörü olduğunu açık bir şekilde belirtti. Kısacası hızlı bir site hem ziyaretçilerden hem de Google’dan tam puan alır. Bu ikili avantajlardan yararlanmak için site hızını çıkabilecek maksimum düzeye getirmeniz gerekmektedir.

Yazıya geçmeden önce Ahrefs’in WordPress Hızlandırma ile ilgili Youtube videosuna da göz atabilirsiniz.

 

WordPress Site Hızı Neden Önemlidir ?

WordPress hız sorunları inanılmaz derecede sinir bozucu olabilir. Fazladan bir veya iki saniye bile ziyaretçi kaybına neden olur, daha kötüsü ajanslar için bu durum iş kaybı demek.

Araştırma yapıldığında göreceksiniz ki WordPress site hız optimizasyonu ile alakalı pek çok tavsiye veya kirli bilgi var, Ancak çoğu zaman siteniz için gerçekten neyin işe yarayacağını bilmek zor olabilir. Birkaç yöntem denediyseniz, bunların her zaman etkili veya güvenilir olmadığını tahmin etmenin zor olmadığını bilirsiniz.

WordPress web sitenizi optimize etmek için VagonSoft’un kullandığı en iyi tekniklerin listesini bir araya getirdik. Bu liste, hemen uygulayabileceğiniz ipuçlarını kapsar. Ve hiç vakit kaybetmeden daha iyi sonuçlar görmeye başlayabilirsiniz. Lütfen sonucunuzu yorumda bize belirtin.

Hızlı Bir WordPress Hosting Seçin

İyi bir hız elde etmek için, Hem CPU ve RAM oranı yüksek olan hem de SSD depolama sunan WordPress için optimize edilmiş bir barındırma hizmetine ihtiyacınız var. 

LiteSpeed ​​Web Sunucusu veya NGINX ile hizmet sunan bir barındırma şirketi bulmalısınız, Bu iki seçenek şüphesiz WordPress Web siteniz için en ideal sunucu tipidir. 

WordPress web sitenizi paylaşılan bir sunucuda barındırmak en ucuz yoldur. Ancak sunucuyu yüzlerce başka web sitesiyle paylaştığınız için yoğun zamanlarda sayfa yükleme hızlarınız etkilenecektir. Çoğu durumda, paylaşılan barındırma ihtiyaçlarınızı karşılamayacaktır. Tabi paylaşılan bile olsa kaliteli olduktan sonra bu durum pek sorun oluşturmayacaktır.

Bir diğer seçenek ise bulut barındırma, paylaşılan hostinge göre çok daha hızlı bir alternatiftir, çünkü çok daha fazla kaynağa (örneğin bant genişliği ve CPU gücü) erişmenizi sağlar. Temel olarak, bulut barındırma, ihtiyacınız olduğunda garantili kaynaklar sağlamak için dünyanın her yerindeki sunucularla iletişime geçebilir. Birçok barındırma şirketi, yönetilen WordPress planları için artık bulut barındırma kullanıyor.

Önereceğimiz En İyi WordPress Hosting Şirketleri tablosu

ŞİRKET PAKET WORDPRESS DESTEĞİ VERİM AYLIK MALİYET
CENUTA Limitsiz SSD Disk, 4 Milyon Ziyaretçi, 4 Core CPU, 8 GB RAM, LS Sunucu, Günlük Yedekleme, SSL MEVCUT 9/10
GUZEL Limitsiz SSD Disk, Limitsiz Ziyaretçi, 2 Core CPU, 2 GB RAM, LS Sunucu, Haftalık Yedekleme, SSL MEVCUT 8/10 ₺₺
TURHOST Limitsiz NVME Disk, 4 Milyon Ziyaretçi, 4 Core CPU, 8 GB RAM, LS Sunucu MEVCUT 8/10 ₺₺₺₺
VERİDYEN Limitsiz SSD Disk, Limitsiz Ziyaretçi, 4vCore CPU, 4 GB RAM, LS Sunucu, Haftalık Yedekleme, SSL MEVCUT 8/10 ₺₺
NARİN Limitsiz SSD Disk, Limitsiz Ziyaretçi, 3 Core CPU, 3 GB RAM, Günlük Yedekleme, CWP Panel, SSL MEVCUT 7/10
HOSTLAB 10 GB SSD Disk, 200 GB Trafik, LS Sunucu, CloudLinux OS, 2 Core CPU, 4 GB RAM, SSL MEVCUT 7/10 ₺₺₺
HOSTİNG Limitsiz SAS SSD Disk, Limitsiz Ziyaretçi, 4 Core CPU, 4 GB RAM, LS Sunucu, Günlük Yedekleme, SSL MEVCUT 8/10 ₺₺

WordPress Temanızı Akıllıca Seçin

WordPress temanızın web sitenizin ne kadar hızlı olduğu üzerinde çok büyük bir etkisi olabilir, bu nedenle karar verme sürecinde sadece iyi görünen bir temadan daha fazlasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

WordPress Tema Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Hafif ve performans için optimize edilmiş temalar
 • Minimal ihtiyaçlarınızı karşılayan temalar
 • Asla kullanmayacağınız özelliklerle dolu bir tema (slider, galeriler ve paralaks komut dosyaları gibi)

Hem hafif hem de gelişmiş işlevsellik sunan birkaç tema örneği arasında SEO WP, Braxton, Taskerr, Schema ve Best bulunur . Bunların hepsi hem Pingdom‘da hem de Google PageSpeed ​​Insights‘ta çok iyi puan alıyor.

Seçtiğiniz temada herhangi bir açık ya da bug olmamasın dikkat edin! Sağlık bir tema satın almak için ya temanın kendi geliştirici kuruluş sitesini kullanın ya da themeforest gibi geliştiricilerle dolu platformdan satın alım yapınız. Temanızın ne sıklıkla güncellendiğinden ve diğer kullanıcıların alacağınız tema hakkında yazdığı yorumları dikkate almanızda da fayda vardır.

Önbellek Eklentilerinden Yararlanın

Yukarıda bahsettiğimiz hosting planlarının çoğu, planlarıyla birlikte özel önbelleğe alma eklentileri içerir, bir önbellekleme yoksa, birçok etkili alternatif vardır. Önbelleğe alma eklentisi sayfa yükleme hızlarınızı önemli ölçüde artırabilir.

Önbellek eklentisi nasıl çalışır ?

Bir sayfa ilk yüklendiğinde eklenti sayfayı kopyalar, böylece bir dahaki sefere biri o sayfaya giriş yaptığında önbelleğe alınmış sürüm gösterilir. Bu sayede bir ya da daha fazla kişi o sayfayı ziyaret ettiğinde herhangi bir yavaşlama ile karşılaşmaz.

WP Rocket , mevcut en iyi önbelleğe alma eklentilerinden biridir ve aynı zamanda yeni başlayanlar için de uygundur. ( En İyi WordPress Eklentileri yazımıza göz atabilirsiniz. ) Tek bir tıklama ile web sitenizi anında önbelleğe alabilirsiniz. Bu tam özellikli eklenti ayrıca GZIP sıkıştırma imkanı da sağlamaktadır.

WP Rocket’e bir alternatif, W3 Total Cache‘dir . Bu eklenti, sayfa önbelleğe alma, nesne önbelleğe alma, GZIP sıkıştırma, küçültme desteği ve CDN desteği gibi onlarca özelliğe sahiptir. Pek çok ayar ve seçeneğe sahip olduğundan, WP Rocket’e göre ince ayar yapmanıza gerek kalmaz, bu nedenle yeni başlayanlar için iyi bir seçenektir.

Siteniz İçin Kullandığınız Görselleri Optimize Edin

Görseller, hemen çıkma oranınızı azaltabilir ve işletmeniz için harika olan dönüşüm oranınızı artırabilir. Ancak resimlerle ilgili talihsiz bir sorun var: Web sitenizi yavaşlatabilirler . Bu nedenle gerek slider alanınız olsun gerek sayfalarda seçtiğiniz görsellere çok dikkat etmelisin. Sadece dosya boyutu değil aynı zamanda pixel boyutlarına da dikkat ediniz. Temanızın görsel koyacağınız alan için ayırdığı boyut 500 x 500 ise o alana sizde 500 x 500 boyutlarında resim yükleyiniz.

WordPress web sitenize fotoğraf yüklemeden önce , bu fotoğrafların dosya boyutlarını küçültmeniz gerekir . İdeal olarak, bir resmin boyutunun 80-100 KB’den büyük olmamasını dikkat edin!

Eklenti Kullaranak Görselleri Optimize Edin

Eğer yukarıda ki yazdığımız konuda acemi iseniz, bunu sizin için yapabilecek eklentiler var. Sıkıştırma düzeyini yapılandırabilir ve eklentinin dosya boyutlarınızı otomatik olarak küçültmesine izin verebilirsiniz. Görüntüleri anında optimize etmenin hızlı bir yoludur.

Mevcut en iyi görüntü optimizasyon eklentilerinden biri EWWW Image Optimizer ve Robin İmage Optimizer‘dir . Kullanımı son derece kolaydır ve bir dizi gelişmiş özellik sunar. Örneğin, medya kitaplığınızın dışında depolanan görüntüleri optimize edebilir veya toplu optimizasyon özelliği aracılığıyla görüntüleri toplu olarak optimize edebilirsiniz. Bir API anahtarı almak için bir hesap açmanız da gerekmez.

Smush , başka bir görüntü optimizasyon eklentisidir, ancak bunun hem ücretsiz hem de premium sürümleri vardır. Yükleme sırasında otomatik sıkıştırma ve mevcut medya kitaplığınızın sıkıştırılması dahil olmak üzere, görüntü dosya boyutlarınızı küçültmek için çeşitli seçenekler sunar. Premium sürüm ile aynı anda 50 adede kadar görüntüyü optimize edebilirsiniz.

Manuel işlem yerine görsel optimizasyon eklentisi kullanmanın tek dezavantajı , WordPress sitenize daha fazla eklenti eklemenin performansı etkileyebilmesidir. Bu dezavantaja rağmen, görüntülerin sıkıştırılmasıyla elde edilen hız iyileştirmeleri, eklentiler yoluyla elde edilen hız kaybından daha fazladır ve eklentilerin çoğu da etkilerini en aza indirecek şekilde optimize edilmiştir.

Bir İçerik Dağıtım Ağı (CDN) Kullanın

Birçok profesyonel blogcu, sayfa yükleme sürelerini iyileştirmek için CDN’leri kullanmaya başladı. Temel olarak, bir CDN, web sitenizdeki tüm statik dosyalarını (CSS, JS ve resimler dahil) ziyaretçilerinize mümkün olduğunca yakın bulunan sunucular kullanılarak hızlı bir şekilde teslim edilmesini sağlar.

Web sitenizde çok fazla zengin medya varsa, CDN, yükleme hızlarınızda büyük bir fark yaratabilir .

Bir CDN ararken, dikkat etmeniz gereken bazı özellikler vardır, örneğin:

 • Bant genişliği
 • DDoS Koruması
 • SSL sertifikası
 • Otomatik görüntü/video optimizasyonu

Cloudflare , piyasadaki en popüler CDN‘lerden biridir ve bununla ilgili en iyi olan şey, kayıt olup ücretsiz olarak kullanabilmenizdir. Ücretsiz plan oldukça sınırlıdır, ancak Cloudflare ücretli planları da çokta pahalı sayılmaz.
Eğer sunucunuz ya da hostinginiz yetersiz ise bir tercih olabilir. Yeterli ise CDN Kullanmanızı önermeyiz.

JS ve CSS Dosyalarını Küçültün

JS ve CSS dosyalarının web sitenizin performansını büyük ölçüde etkileyebileceği iyi bilinmektedir. Hem dosyaların boyutu hem de her sayfa için JS ve CSS çağrılarının sayısı sayfa yükleme hızınızı yavaşlatabilir. İyi olan tek şey bu dosyaları kolayca küçültebilirsiniz .

Bunu sizin için yapması için Autoptimize gibi bir eklenti de yükleyebilirsiniz. (Manuel küçültme sıkıştırma daha etkilidir.) Arka planda çalışır durumda bırakabileceğiniz basit bir kurulum istiyorsanız, Autoptimize en iyi eklentidir. Optimizasyon sürecini başlatmak için tek yapmanız gereken birkaç kutuyu işaretlemek.

Fast Velocity Minify eklentisi ise seçim yapabileceğiniz daha fazla ayara sahiptir, yani Autoptimize’dan biraz daha az kullanıcı dostudur. Ancak, belirli dosyaların küçültülmesini hariç tutmayı ve Google Fonts’u birleştirmemek gibi küçültme işleminin diğer yönlerini değiştirmeyi seçebilirsiniz.

Neyin küçültüldüğü (ve neyin küçültülmediği) üzerinde daha fazla kontrol istiyorsanız Fast Velocity Minify idealdir.

GZIP Sıkıştırmasını Kullanın

Nasıl ki bilgisayarınızdaki dosyaları sıkıştırmanın (Rar,Zip) yer tasarrufu sağladığı gibi aynı şekilde WordPress web sitenizde GZIP sıkıştırması kullanarak , ziyaretçilerinize sunulan dosya boyutlarını azaltabilirsiniz. Bu, web tarayıcılarına yüklenecek daha az veriye neden olur ve sitenizi daha hızlı yükleyebileceği anlamına gelir. (Sınırsız bant genişliğiniz yoksa, bant genişliği kullanımını azaltma avantajına da sahiptir.)

Eklentiler, GZIP sıkıştırma işlemini gerçekleştirebilir, bu nedenle .htaccess dosyanızla manuel olarak uğraşmanıza gerek kalmaz. (Ancak yinede manuel kod her zaman iyidir.) WP Performance Score Booster GZIP sıkıştırması için sağlam bir seçimdir ve CSS-JS dosyalarından sorgu dizelerinin kaldırılması da dahil olmak üzere bir çok başka özellikle birlikte gelir. Kullandıktan sonra Pingdom’u kullanarak web sitenizin hızındaki farkı kontrol edebilirsiniz.

GZIP sıkıştırmasını kendiniz manuel olarak etkinleştirmeyi tercih ederseniz, .htaccess dosyanızın (public_html dizininde) içine girmek için cPanel veya FTP’nizi kullanmanız gerekir. Barındırma sağlayıcınız NGINX sunucuları kullanıyorsa, sonuna bu kodu eklemeniz yeterlidir.

gzipon;
gzip_comp_level2;
gzip_http_version1.0;
gzip_proxied any;
gzip_min_length1100;
gzip_buffers168k;
gzip_types text/plain text/html text/css application/x-javascript text/xml application/xml application/xml+rss text/javascript;
gzip_disable”MSIE [1-6].(?!.*SV1)”;
gzip_varyon;

Diğer tüm sunucu türleri için şu kodu ekleyin:

# BEGIN GZIP COMPRESSION

<IfModulemod_gzip.c>

mod_gzip_onYes

mod_gzip_dechunkYes

mod_gzip_item_includefile.(html?|txt|css|js|php|pl)$

mod_gzip_item_includehandler^cgi-script$

mod_gzip_item_includemime^text/.*

mod_gzip_item_includemime^application/x-javascript.*

mod_gzip_item_excludemime^image/.*

mod_gzip_item_excluderspheader^Content-Encoding:.*gzip.*

</IfModule>

# END GZIP COMPRESSION

Veritabanınızda Temizlik Yapmayı Unutmayın

Web siteniz uzun zamandır yayındaysa, büyük olasılıkla veritabanınız şişmiştir. Ayrıca, eklentileri sildiğinizde genellikle ayarlar ve veriler silinmez veritabanı tablolarında kalır. Bu, web sitenizin performansını etkileyebilir, bu nedenle tüm bu eski verileri temizlemek web sitenizi hızlandırabilir.

Veritabanınızı manuel olarak temizleyebilirsiniz, ancak WP-Optimize gibi eklentiler bunu sizin için yapabilir. Bunlar ayrıca, web sitenizin iyi performans göstermesini sağlamak için veritabanı optimizasyonlarını düzenli olarak planlama olanağı sunar.

Sayfa ve Gönderileri Doğru Düzenleyin

Yavaş yükleme hızlarının en büyük suçlularından biri sayfanız ve revizyonlarınızdır. Bir sayfayı veya gönderiyi her düzenlediğinizde, WordPress her revizyonu kaydeder.

WP-Sweep gibi eklentiler , eski revizyonları silmeyi kolaylaştırır, ancak eklentiyi kullanmadan önce bir yedekleme aldığınızdan emin olun. Ayrıca, WordPress’in yaptığı revizyon sayısını sınırlamayı veya hatta revizyon işlevini tamamen devre dışı bırakmayı da düşünebilirsiniz.

Depolanan revizyon sayısını sınırlamak veya revizyonları devre dışı bırakmak için wp-config dosyasını düzenlemeniz gerekir. 

Revizyon sayınızı sınırlamak için; (Örnek 3 Revizyon)

define('WP_POST_REVISIONS', 3 );

Düzeltmeleri devre dışı bırakmak için; (her gönderi için bir otomatik kaydetme sürümü korunacaktır)

define('WP_POST_REVISIONS', 0 );

WordPress Web Sitenizi Güçlendirmek için Şimdi Harekete Geçin

Yukarıda ki verdiğimiz bilgiler WordPress web sitenizin hızını artırabileceğiniz yollardan sadece birkaçıdır. 

Diğer seçenek ise VagonSoft üzerinden hizmet talep etmek. VagonSoft uzman kadrosu bugüne kadar onbinlerce web sitesi hızlandırmıştır. Bir çok insanın da kabul gördüğü gibi Türkiye’nin bu alanda en iyi optimizasyon çözüm sağlayıcısıdır.

İletişim sayfamızı kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz.

2 Yorumlar

 • Çok açıklayıcı bir yazı olmuş, wordpress hızlandırma rehberi resmen 🙂

  8 Ağustos 2021
  Yanıtla
 • WordPress hızlandırma sırları
  Diye arama yaptım ve sizin sayfanıza ulaştım.
  Binlerce kelime makale yazıp saçmalayanlar yerine oldukça kısa ve net, nokta atışı denilebilecek şekilde açıklamışsınız.
  Kayseri özen temizlik olarak en kısa sürede sizden site hızlandırma hizmeti alacağımızı belirtmek isteriz.

  8 Ağustos 2021
  Yanıtla

Yorum Gönder

İsim

Mail Adresi

Website